احداث سرویس بهداشتی غار کوگان

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری لرستان از آغاز عملیات اجرایی احداث سرویس بهداشتی غار کوگان خبرداد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه لرستان، مهندس اسدی افزود: در فاصله 50 کیلومتری شهر خرم آباد در منطقه چشمک، دره کوگان و در دل غربی کوهی به همین نام ،غاری ایجاد شده که کوگان نام دارد.


وی با بیان این که عملیات اجرایی احداث سرویس بهداشتی غار کوگان با اعتباری بالغ بر 600 میلیون ریال انجام می شود، ادامه داد: این غار که ارتفاع ورودی آن از کف تراز دره مجاورش بیش از 50 متر است پس از طی 220 پله و مسیر 150 متری طول که بین سالهای 86 ،87 توسط سازمان میراث فرهنگی بر مسیر صعب و العبور قدیم آن احداث شده می توان وارد غار شد .


وی گفت: این غار در دو طبقه با اتاق‌ها و دهلیزهای ارتباطی با هنرمندی خاصی حجاری شده و دارای معماری صخره‌ای منحصر به فردی بوده که از نظر کارکردی ظاهرا کارکرد آئینی مذهبی داشته ؛ بررسی‌های اولیه باستان شناسی حاکی از آن است که قدمت غار به دوران اشکانیان باز می گردد .


اسدی ادامه داد: اختلاف تراز بخش طبقه فوقانی و پایین ترین تراز بخش طبقه تحتانی بیش از یک متر بوده و دارای مساحتی حدود 50 متر مربع است؛ ارتفاع فضای ایجاد شده بین 2-4 متر متغیراست.


وی افزود : در سالهای گذشته این اداره کل اقداماتی از قبیل احداث پل فلزی پیاده رو بر روی رودخانه دره کوگان ، بستر سازی و احداث 220 پله سنگی و نیز اجرای راه پله های فلزی داخل غار و دهلیز ها به انجام رسانیده و در سال جاری نور پردازی مسیر ورودی و داخل غار در دست اقدام است.

 

/ 0 نظر / 30 بازدید