غار کوگان

 کوگو

غار کوگان

غار کوگان یکی از معدود غارهای مصنوعی لرستان است که به دست انسان در دل کوهستانهای این استان به وجود آمده است.

 

غار کوگان در ۵۲ کیلومتری جنوب شرقی خرم آباد ( منطقه پلدختر )در روستای خوش آب و هوا و بسیار زیبایی که به همین نام قرارگرفته است و در زبان محلی هم به ان کوگو می گویند قرار دارد.

غار کوگان جزو غارهای چند طبقه است که در قدیم دسترسی به ان بسیار سخت و رسیدن به آن بدون تجهیز به امکانات و وسایل کوه نوردی و غار نوردی دشوار بود.

راه دسترسی به این غار به تازگی توسط میراث فرهنگی احداث شده است و در داخل غار پله های فلزی نصب شده است و راه دسترسی به طبقات غار را اسان کرده است.

این غار دژ مانند که تمام آن با حجاریهای طاقت فرسا به وجود آمده به استناد سکه هایی که در اطراف آ ن به دست آمده است به دوره اشکانیان تعلق دارد و طی قرون متمادی به عنوان یک محل سکونت دائمی مورد استفاده قرار گرفته است.

ورودی غار به صورت چهار گوش در اندازه 50/2 در 20/2 متر است و به سمت شمال باز می شود. غار شامل دو طبقه است که طبقه اول آن از چهار اتاق و فضاهای مرتبط به هم تشکیل شده است. طبقه دوم غار حدوداً40/3 متر بالاتر از کف قسمت اول غار است.

این غار دارای اتاقهایی جهت استفاده بوده و نمونه ای از معماری صخره ای اشکانی است که علاوه بر آن اثر مذکوربه آیین مهر نیز نسبت داده شده است.

مساحت کلی فضاهای تعبیه شده در این غار دست ساز حدود 281 متر مربع است و از نکات قابل تأمل در این غار وجود مخازن آب در داخل اتاقهاست.

این غار مربوط به دوره اشکانی (پارتی ) به شماره 2660 در فهرست آثارملی ایران به ثبت رسیده است.

 

 

 کلمات کلیدی: کوگان  غارکوگان  روستای کوگان  طبیعت کوگان  منطقه بالاگریوه  کوگونی  کوگو  کوگانی  غار کوگان  عکس کوگان  عکس های غار کوگان  بالاگریوه 

 

عکس هایی بسیار زیبا در نماهایی مختلف از غار کوگان

برای دیدن هر نما روی آن کلیک کنید.

 

نمای بیرونی غار             نمای بیرونی غار در نمای دیگر              نمای دیگر از بیرون غار

 

نمای داخل غار                نمای داخل غار در نمای دیگر                نمای دیگر از داخل

نمای دیگر از داخل            نمای دیگر در داخل غار                       نمای دیگر از داخل (محراب)

 

نماهای از پنجره و طبقات غار            نمای از طبقه غار           نمای از روستای کوگان

 

/ 1 نظر / 57 بازدید
سیدعباس شاهرخی

سلام مه سیدعباسم کرسی ممه رضا ده ست دردنکه